Na druhé straně ale stát nabízí hned několik možností, jak si tuto nepříjemnou povinnost zpříjemnit - ano, dotace. A to nemalé. Pokud přímo vy nebo vaši blízcí pobírají starobní nebo invalidní důchod, čeká na ně 180 tisíc (při výměně za tepelné čerpadlo) nebo 130 tisíc (při výměně za nový kotel.)
Pro kohokoli dalšího je určena dotace z jiného zdroje a to 100 tisíc (u tepelka) nebo 80 tisíc (při výměně starého kotle za nový).
Navrhneme vám takové řešení, kdy doplatek nad rámec dotace bude co nejmenší a dotaci vám kompletně vyřídíme bez dalších poplatků.
Na nejdůležitější otázky v této souvislosti odpovídá například tento článek na webu denik.cz: https://www.denik.cz/ekonomika/zakaz-pouzivani-starych-kotlu-prehledne.html
Nečekejte a určitě nám zavolejte! Ještě pár týdnů zbývá ...
Zdroj: www.denik.cz
Nezapomeňte, že podle zákona může napouštění chladivem provádět jen akreditovaný odborník. Stejně tak odvod kondenzátu, který při provozu vzniká, je potřeba udělat správně. Při nesprávném zapojení do odpadu se totiž může jednodušše stát, že se do klimatizace dostane hnilobný pach, který pak přístroj šíří po domácnosti.
Na klimatizaci se vyplácí příliš nešetřit. Není pravdou, že stačí pořídit jednu výkonnou klimatizaci do obýváku - chladný vzduch se při tomto řešení do ostatních místností nedostane. Je tedy obecně lepší pořídit více slabších jednotek než přetěžovat jednu.
Zatímco před deseti lety byly teploty nad 30 °C výjimečné, dnes už v létě nikoho nepřekvapí. Teplotní rekordy jsou na denním pořádku. A růst teplot se v příštích desítkách let nejspíš nezastaví. Ve městech se teploty v létě šplhají i k 36 °C, a ohrožují tak zdraví kardiaků či dětí. Za 30 let by v Praze mohlo být i o 10 °C víc.
Moderní klimatizační jednotky však dovedou nejen chladit, ale i topit, přičemž náklady na provoz klimatizace coby topidla nejsou vysoké. Některé klimatizace jsou vybaveny natolik funkčními filtry, že dokáží čistit vzduch od prachu, některých bakterií, virů i alergenů.
K dispozici jsou rovněž klimatizační jednotky určené do ložnic, dětských pokojů (mateřských školek), které svůj chod dokáží ztišit natolik, že při spánku neruší, případně jednotky, jež namísto proudu vzduchu klimatizují daný prostor rozptýleným vypouštěním vzduchu (tzv. WindFree).
Zdroj: https://native.seznamzpravy.cz/pripravte-se-na-horke-leto
1. Velkou výhodou topení dřevěnými briketami je jejich výhřevnost. U rodinných domů není problém topit například v noci, což oceníte nejen v zimě, ale také na jaře, na podzim nebo třeba když je v létě velmi chladná noc. Dřevěné brikety zvládnou snadno a rychle vytopit zahradní domek nebo chalupu.
2. Brikety vydrží hořet a žhnout klidně až 8 hodin. Samozřejmě v ideálních podmínkách. Vyzkoušet můžete také noční brikety, díky kterým nemusíte v noci vstávat a přikládat. Dřevěné brikety dokonce hoří až třikrát déle než smrkové dřevo.
3. Oceníte jejich univerzální použití. Můžete s nimi přikládat v krbu, kachlových kamnech nebo kvalitní bukové brikety můžete využít do zahradního grilu. Dřevěné brikety nemusíte nijak upravovat, řezat nebo sekat. Jsou ihned použitelné k topení.
4. Nemusíte se bát, že by brikety nechávaly nepořádek. Po jejich spálení zbude minimální množství popela, který je navíc skvělým přírodním hnojivem. Popel z dřevěných briket obsahuje například draslík, hořčík nebo fosfor a skvěle tak podporuje růst stromů a keřů.
5. Běžný rodinný dům spotřebuje za celou topnou sezónu zhruba pět tun dřevěných briket, pokud si chcete briketami jen občas přitápět v krbu nebo kamnech, postačí vám zhruba dvě tuny.
6. Dřevěné brikety si k topení volí lidé, kteří dbají na ekologii. Topení briketami má minimální dopad na životní prostředí a neznečišťuje ovzduší. Je to dáno kvalitním hořením, ale také přírodní výrobou dřevěných briket, kdy brikety neobsahují žádné chemické látky nebo pojidla. Jedná se o čisté dřevo, třísky a další odpad ze dřeva, který je pouze zpracovaný a upravený k jednoduššímu použití.
7. Při topení dřevěnými briketami výrazně ušetříte. Topení briketami je srovnatelné s topením uhlím. Nízká cena je velkou výhodou, kdy můžete zapomenout na topení plynem nebo elektřinou. Navíc vám odpadá práce, kterou máte při uskladnění, řezání a sekání dřeva.
8. Výhodou briket je také možnost okamžitého topení. Dřevěné brikety a pelety jsou suché a je možné s nimi topit ihned po zakoupení. Navíc nemusíte často přikládat. Brikety hoří opravdu dlouho a ještě déle dokáží hřát.
9. A poslední výhodou, proč topit dřevěnými briketami, jsou skladovací prostory. Na skladování briket nepotřebujete speciální prostor, postačí vám suché místo, zde brikety vydrží dokonce i několik let. A jejich kvalita ani výhřevnost rozhodně neklesne.
www.ekomall.cz
V průběhu topné sezóny se pravidelně zvyšuje počet výjezdů hasičů k hořícím nebo nějak poškozeným komínům a kamnům. Zní to možná překvapivě, ale důvodem je skutečnost, že Češi prostě neumějí správně topit. Nebo přesněji řečeno, při topení nedodržují základní bezpečnostní pravidla. To může být rovněž příčinou zbytečného poškození kamen či komína.
Prvním pravidlem je dodržení kvality nejen kamen, ale i komínu a paliva. Nemá smysl investovat spoustu peněz do skvělých kamen, když nejsou připojena k dobře fungujícímu komínu a netopíme v nich vhodným druhem otopu.
Druhým pravidlem je dodržení odpovídajícího tepelného výkonu při pořizování topidla. Pokud si pořídíme kamna s nedostačujícím výkonem, budeme mít po celou dobu tendenci je přetápět, čímž se po čase zničí. Řešením je nakupovat u specializovaných firem, kde nám vhodný typ a výkon topidla může doporučit vyškolený personál.
„Přetěžovat kamna mohou lidé také z prosté neznalosti. Naloží kamna až po okraj, nechají všechny přívody vzduchu otevřené a teplota v topné komoře stoupne tak, že se kamna přetopí. Přitom může například prasknout rošt, deflektor, šamotové cihly nebo se dokonce může zkroutit korpus kamen, což je už neopravitelné,“ vysvětluje podstatu třetího pravidla správného topení Jakub Pavel, technický specialista broumovského výrobce kamen HS Flamingo.
Chybou je ovšem i opačný extrém, když kvůli co největší úspoře paliva uzavřeme kamnům při topení všechny přívody vzduchu. „Takové škrcení způsobuje zvýšenou tvorbu sazí a dehtu v kamnech, kouřovodech i v komíně. Nedostatek vzduchu může také způsobovat nesprávnou funkci oplachu skla a dalších technologií, které potřebují dostatečné množství vzduchu,“ upozorňuje Jakub Pavel na čtvrté pravidlo.
Páté pravidlo porušují Češi přímo houfně. Nepoužívají totiž v kamnech kvalitní palivo. Špatný otop se přitom podepisuje nejenom na stavu kamen a komínu, ale především se jeho hořením do okolí domu uvolňují spousty škodlivin - chlory, těžké kovy, dioxiny, čpavky, kyanovodík, polycyklické uhlovodíky, těžké kovy.
„Lidé by měli mít na paměti, že domácí spotřebiče nejsou spalovny, a tudíž se v nich nemůže spalovat vše, co dokáže hořet. Například domovní odpad, lepené a lakované dřevo a dřevotřískové produkty, papírové kartony, plasty, textil a tak podobně. Při jejich spalování se uvolňují chemické a karcinogenní látky, které poškozují spotřebič a spalinovou cestu, ale také znečišťují a zamořují životní prostředí,“ poznamenává k tomu Jiří Rákosník, cechmistr Regionálního cechu Společenstva kominíků Středočeského kraje.
nes, www.novinky.cz
Jiří Šiška, www.ohrejtese.cz
Pokud jste si na jednu z otázek odpověděli kladně, měli byste zpozornět. Vláda totiž připravuje mimořádně přísné předpisy, které s topením pevnými palivy souvisí.
Tisíce lidí budou muset sáhnout do svých peněženek a pořídit si nové kotle nebo jiné topné zdroje. Pokud to neudělají, budou jim hrozit vysoké pokuty. Takové sankce mohou očekávat i domácnosti, které topí nekvalitním palivem. Například domovním odpadem, plasty nebo pneumatikami.
Je listopad, začalo se topit a škodliviny ze starých kamen nebo nekvalitního topiva znepříjemňují život lidem především na vesnicích a v malých městech. Jediný starý kotel dokáže zamořit ovzduší na kilometry daleko a zkazit tak vzduch tisícům lidí. Někteří navíc topí vším, co mají po ruce. Jenže obyvatelé takto zamořených obcí ani místní radnice s tím zatím nemohou moc dělat. Najít důkazy je těžké. Lidé se doposud neměli jak zdraví škodlivému kouři bránit. Nový zákon by měl situaci zlepšit.
Například pokuta dvacet tisíc korun bude od roku 2017 hrozit těm domácnostem, které písemně nedoloží revizi svého kotle, kamen nebo krbu na uhlí či dřevo. Tato revize pak bude povinná každé dva roky.
Pokuta až padesát tisíc dopadne od roku 2022 na ty domácnosti, u nichž revize ukáže, že jejich kotel nesplňuje parametry alespoň třetí emisní třídy. Stejnou částku zaplatí i ti, kteří zatápí odpadky a jinými nekvalitními palivy.
gar, www.tn.cz
Jiří Šiška, www.ohrejtese.cz
Pokud stavíte krb nebo instalujete krbová kamna, platí základní pravidlo, že podlaha kolem musí být nehořlavá (například dlažba) nebo musí být opatřena nehořlavou izolační podložkou (například podkladové sklo). Viz také normu ČSN 06-1008 Požární bezpečnost tepelných zařízení.
Otázkou zůstává, o jak velkou plochu se jedná.
Nehořlavá podlaha nebo nehořlavá podložka kolem krbu
musí sahat nejméně
- 80 cm ve směru otevírání krbu
- 40 cm od boků krbu
Pro kamna, určená k vaření (sporáky),
musí nehořlavá plocha přesahovat jejich půdorys o nejméně
- 60 cm před přikládacím a popelníkovým otvorem
- 30 cm od bočních svislých hran těchto otvorů
U ostatních kamen (kromě krbů) musí nehořlavá plocha sahat nejméně
- 30 cm před přikládacím a popelníkovým otvorem
- 10 cm od bočních svislých hran těchto otvorů
Jiří Šiška, www.ohrejtese.cz
Zajímavou volbou může být uhlíková topná fólie heatflow s patentovanou nanotechnologií uhlíkové tkaniny, kterou Vám dnes představujeme. Topná fólie heatflow produkuje sálavé teplo, neohřívá a nevysušuje vzduch v interiéru, zabraňuje plísním a přispívá tak k příjemnému mikroklimatu v místnosti.
Fólie heatflow má v rukávu hned několik es. Je to moderní způsob
vytápění s vynikající možností regulace, okamžitou reakcí na změnu
nastavené teploty, nízkou spotřebou, bezúdržbovým provozem a mnohonásobně delší životností oproti jiným elektrickým topidlům.
Další velkou výhodou heatflow je úsporná produkce tepla ve velké ploše. Díky tomu je vhodná pro podlahové vytápění,
v některých případech je výhodnější instalovat heatflow na strop či vnitřní stěny. Vždy navíc platí, že čím větší podlahovou plochu fólií
pokryjete, tím úsporněji topíte. Hřeje totiž celá podlahová plocha. Velmi dobře si také rozumí
s domácí fotovoltaickou elektrárnou.
Technologicky se jedná o uhlíkovou tkaninu, kterou tvoří uhlíková vlákna spojená uhlíkovým tmelem. Fólie na základě elektrického odporu vydává infračervené záření.
Díky velké topné ploše a skutečnostem, že heatflow nevíří prach, nevysušuje vzduch a díky aniontům, kterými nasycuje vzduch, hubí bakterie a zabraňuje vznikům plísní, je tato technologie vhodná také pro alergiky a osoby citlivé na vnitřní mikroklima v místnosti. Na rozdíl od běžného podlahového vytápění je teplo produkované heatflow pocitově mnohem příjemnější. Fólie heatflow navíc dokáže interiér vytopit na komfortní teplotu během několika minut. Topná fólie heatflow totiž produkuje infračervené záření s biogenní vlnovou délkou – stejnou vlnovou délkou, jakou teplo vyzařuje i lidské tělo. Vysílá infravlny, které nahřejí veškeré předměty (média) v místnosti a ty pak jako druhotný efekt bez odběru energie ohřívají vzduch. Také to přispívá k velmi pozitivnímu vnímání tepla z heatflow.
Zajímavým trendem současného vytápění je možnost kombinovat elektrické topné systémy s krbem či krbovými kamny. V mírné zimě se tak elektrické topení vůbec nezapíná a majitelé je používají jen na temperování budovy v době své nepřítomnosti.
Jiří Šiška, www.ohrejtese.cz
Pokud jste se rozhodli bydlet v domě dřevěné konstrukce, je pravděpodobné, že Vás k tomu vedlo i ekologické smýšlení. Právě s tím korespondují tzv. „CO2 neutrální“ paliva. Co tento výraz znamená, lze zjednodušeně vysvětlit tak, že takové palivo při svém spalování vytvoří právě tolik CO2, kolik při svém vzniku spotřebuje. Tyto dvě hodnoty se vzájemně eliminují a v konečném důsledku je výsledkem nulová produkce CO2 navíc.
Za takové palivo lze považovat klasické dřevo. Při jeho spalování sice vznikají emise, nicméně právě je absorbují rostoucí stromy, a proto lze vytápění dřevem považovat za ekologické. Další výhodou tohoto druhu vytápění je cena, která je ve srovnání s konkurencí nejnižší, nevýhodou však to, že systém vytápění dřevem nelze plně zautomatizovat tak, aby pracoval zcela sám bez Vašeho manuálního přičinění. Také je nutné počítat s tím, že budete muset dřevo někde skladovat a v neposlední řadě pravidelně likvidovat vzniklý popel. Největším problémem však může být vysoká pořizovací cena kotle. Dřevostavby jsou totiž domy nízkoenergetickými, příp. dokonce pasivními, a tyto domy již samy o sobě mají velmi nízké energetické nároky, proto se může stát, že pořizovací investice do kotle se nemusí za životnost systému vůbec navrátit a zpočátku zdánlivě levné vytápění se v konečném důsledku velmi prodraží. Toto se ještě více týká kotlů na dřevěné pelety, jejichž provoz sice lze plně zautomatizovat, avšak náklady na jejich pořízení jsou ještě vyšší.
Pokud se však přesto pro topení dřevem rozhodnete, doporučujeme některý z tvrdých druhů, které mají nejvyšší výhřevnost a tvoří žhavé uhlíky, ze kterých sálá teplo i dlouho po vyhasnutí ohně. Patří mezi ně především dub a buk, ale i jasan a habr či ovocné stromy. Vždy by však dřevo mělo být řádně vysušeno, v opačném případě by se zásadním způsobem snížila jeho výhřevnost a mohlo by docházet k častému zanášení kotle i komínu.
Pokud do dřevostavby zvolíte kotel, vybírejte nižší výkon!
V dnešní době neustále neúměrně narůstajících cen všech energií je logické, když se poohlížíte po ekonomicky nejvýhodnějším způsobu vytápění a ohřevu vody. Alternativu dřevu tak po této stránce mohou tvořit stále oblíbenější tepelná čerpadla, která dokážou vyrobit teplo zdaleka nejlevněji. I zde však narážíme na vysoké pořizovací náklady. Dřevostavba má totiž natolik nízké nároky na vytápění, že peníze, které uspoříte na samotné energii, se ani v dlouhodobém horizontu nikdy nemusí vyrovnat penězům, které jste utratili při pořizování a instalaci takového systému.
Při výběru otopného systému do dřevostavby není nejdůležitějším ekonomickým faktorem cena energie, ale především vstupní investice, životnost zařízení a náklady nutné na jeho provoz a údržbu!
Systém vytápění plynem má oproti předchozím nepoměrně nižší náklady při pořizování a instalaci. Samotný plyn je pak levnější než elektřina a navíc se jedná o tzv. „čistou“ energii s plně automatickým provozem. Nevýhodou, která tento způsob vytápění prodražuje, je nutnost pravidelných odborných kontrol a údržby.
Přestože elektřina je dlouhodobě nejdražším zdrojem tepla a s největší pravděpodobností její cena poroste matematickou řadu i v budoucnu, jeví se v případě dřevostaveb jako nejvhodnější druh vytápění. Jak jsme si již říkali, dřevostavby jsou nízkoenergetické či dokonce energeticky pasivní domy. Pro elektřinu tudíž mluví především nízká počáteční investice a s tím související velmi rychlá návratnost vložených prostředků. Přes svou cenu tedy elektřina v konečném důsledku vychází jako nejlevnější zdroj tepla. Ideálním řešením je podlahové vytápění, avšak zde je třeba brát v potaz materiál podlahy a pořídit takový druh, který bude odolný vůči deformacím, které by mohlo způsobit sálající teplo. Pokud si navíc hodláte pořídit rámovou dřevostavbu, doporučujeme elektřinu využít pouze na vytápění a zkombinovat ji se solárními panely pro ohřev vody.
Jako nevýhodu lze u vytápění elektřinou zmínit možné občasné výpadky sítě, na druhou stranu při vyšším odběru lze počítat s výhodnější jednotkovou cenou.
Obrodu prožívají krby, resp. krbová kamna díky neustálému růstu cen všech zdrojů energií. Dřevo stále zůstává tím nejlevnějším, a tak se spousta lidí stále častěji rozhoduje pořídit si do domu krb či kamna, tím spíš do tradičních dřevostaveb, kde vytváří jedinečný klasický prvek interiéru. Krom toho nástup tepla je mnohem rychlejší než u jiných druhů topení a teplo z krbu či kamen člověk pocitově vnímá jako příjemnější.
Při troše dobré vůle lze tímto způsobem vytápět i menší domek, nejen místnost, kde jsou krbová kamna instalována. Je však třeba zvolit vyšší výkon, než obvyklý 1 kW na 20m3 prostoru, a také nechat zkontrolovat adekvátnost kapacity komínu. Teplo pak lze po domě distribuovat jednoduchými teplovzdušnými rozvody. V tomto případě doporučujeme kamna s dvojitým plechovým pláštěm, ve kterém se mi oběma vrstvami ohřívá vzduch a tento poté odevzdává teplo do prostoru. Další možností pak jsou známá tradiční kachlová kamna, která v sobě přirozeně akumulují teplo, které pak uvolňují ještě dlouho poté, co zhasl oheň. Poslední volbou mohou být kamna s teplovodním výměníkem, která lze pomocí standardních trubek napojit na radiátory.
Krb i kamna však lze použít nejen jako jediný, ale také pouze jako doplňkový zdroj tepla. Na jaře či na podzim, popř. v teplejších zimních měsících lze přihodit pár polínek a máte doma teplo, aniž by bylo třeba zapínat hlavní zdroj tepla v domě.
Pokud jste se rozhodli pro kamna až dodatečně a nemáte možnost je postavit na dlažbu, pořiďte pod ně speciální ochrannou plechovou, nebo lépe skleněnou podložku na podlahu s půdorysným přesahem ideálně 15 cm okolo obvodu a alespoň 30 cm před plnícím otvorem. Stejná ochrana je nutná i pro okolí krbu, v případě otevřeného ohniště však ještě s větší rezervou.
Článek převzat z: www.vaseroubenka.cz
V průběhu let i tepelná čerpadla prošla vývojem. Při prvním pohledu zaznamenáme modernější vzhled. Nejvíce nás budou ale zajímat rozdíly ve výši úspor - také zde můžeme být s nejnovějšími tepelnými čerpadly spokojeni, protože mají až o čtvrtinu nižší spotřebu elektřiny, kterou potřebují ke svému provozu.
Pojem tepelná čerpadla máme nejčastěji spojen s vytápěním pasivních nebo nízkoenergetických domů. To je jeden z velmi častých omylů - o tepelných čerpadlech bychom měli uvažovat především tam, kde máme vysokou spotřebu energií na vytápění a ohřev teplé vody. Pro nízkoenergetické a pasivní domy, kde jsou charakteristické velmi nízké náklady na energie, je investice do tepelného čerpadla v řadě případů až zbytečná, protože při nízkých spotřebách je návratnost velmi dlouhá a úspory zanedbatelné.
Běžně se s tepelnými čerpadly setkáváme u standardních novostaveb, které přímo neřadíme do kategorií nízkoenergetických a pasivních domů, ale požadujeme po nich energeticky úsporné bydlení s nízkými náklady.
Další významnou kategorií, kde tepelná čerpadla umějí přinést výrazné úspory, jsou rekonstrukce starších objektů. V tomto případě je ale nutné si nejprve nechat zpracovat odborné posouzení, zda by stávající topný systém vyhovoval podmínkám pro provoz tepelného čerpadla, případně jaké další náklady by úpravou stávajícího topného systému vznikly. Častým problémem bývá, že jsou v těchto domech instalovány kotle na pevná paliva nebo plynové kotle, které jsou projektovány na vyšší teplotu. Tepelné čerpadlo se hodí pro topný systém, který pracuje s teplotou topné vody do 55°C.
V první řadě je nutné si ověřit, zda by v případě našeho domu bylo využití tepelného čerpadla možné a výhodné. Přitom vycházíme z tepelných ztrát domu. Tyto informace jsou součástí projektové dokumentace novostavby. Obtížnější situace může být v případě rekonstrukce staršího domu. Pokud nemáme k dispozici projektovou dokumentaci, požadované informace nám poskytne například analýza tepelných ztrát objektu. Na jejím základě si pak můžeme nechat zpracovat výpočet optimálních parametrů otopné soustavy. Výběr vhodného tepelného čerpadla a jeho parametrů by měl vždy vycházet z profesionálního zpracování tepelných ztrát domu a posouzení dalších souvislostí. Na výběr máme tepelná čerpadla s různým výkonem, topným faktorem a řešením podle zdroje.
Rozdíl mezi jednotlivými typy čerpadel je v tom, odkud berou energii a v jaké podobě ji odevzdávají. Nejběžněji se u nás setkáváme s tepelným čerpadlem vzduch/voda, dále můžeme vybírat z typů tepelných čerpadel vzduch/vzduch, země/voda a voda/voda. K tepelnému čerpadlu vždy pořizujeme doplňkový zdroj tepla. Primárně je určen pro dorovnávání výkonu pro vytápění a ohřev teplé vody. Věnovat pozornost nákupu se vyplatí!
Podmínkou bezchybného provozu tepelného čerpadla je nákup od renomovaného výrobce. U nekvalitních výrobků nebo některých značek z dovozu se mohou zcela zásadní problémy, znemožňující funkci tepelného čerpadla, objevit již po 3-4 sezónách. Při dodržení všech podmínek správného výběru, nákupu, instalace a provozu nevyžadují tepelná čerpadla prakticky žádnou údržbu a to ani v zimních měsících. Ve standardních podmínkách se běžně setkáváme s tepelnými čerpadly, která pracují deset let bez jakékoli závady.
Zdroj: Dominika Bůčková, www.trendybydleni.cz